Stadiony Barcelony to zbiór dotychczasowych boisk, na którym swoje mecze rozgrywa bądź rozgrywała FC Barcelona. W poniższym materiale przybliżymy przede wszystkim Camp Nou choć nie zabraknie wcześniejszych obiektów użytkowanych przez „Dumę Katalonii”. Sprawdź!
Camp Nou lub jak niektórzy mówią Nou Camp, to jeden z najpopularniejszych i największych stadionów na świecie należący do klubu FC Barcelona. Nie jest to jednak pierwsze boisko w historii katalońskiego zespołu. W przeszłości zanim „Blaugrana” wprowadziła się na obecny kompleks grała na sześciu innych obiektach. To właśnie o nich wspomnimy w poniższym materiale. Na początek jednak przybliżymy Camp Nou, jedno z najważniejszych miejsc w świecie piłki, gdzie mecze FC Barcelony ogląda się z zapartym tchem i gdzie podniesiono w górę wiele pucharów. Poznaj bliżej stadiony Barcelony.
Stadion piłkarski Camp Nou w Barcelonie
Oddany do użytku w 1957 r. obiekt może pomieścić na trybunach niemal 100 tys. kibiców, choć w przeszłości zdarzało się, że stadion mógł usadowić nawet do 120 tys. widzów. Pierwszy mecz na Camp Nou odbył się 24 września 1957 r. Rywalem gospodarzy była reprezentacja Warszawy. Na murawie lepsi byli piłkarze z Hiszpanii, którzy wygrali 4:2. Przez lata budynek był kilkukrotnie modernizowany i gościł najważniejsze spotkania piłkarskie, wliczając w to finały europejskich rozgrywek, mecze mistrzostw Europy i Świata, igrzysk olimpijskich i inne, pozasportowe wydarzenia.
Zwiedzanie stadionu Camp Nou – Camp Nou Experience
Klub oferuje zwiedzanie stadionu Barcelony i muzeum FC Barcelony. Jeden z pakietów to Camp Nou Experience. Bilety można zakupić za pośrednictwem oficjalnej stronie drużyny, gdzie opisano trasę wycieczki. Cena jest uzależniona od wybranego wariantu, wieku oraz narodowości (mieszkańcy Katalonii płacą mniej). Taka atrakcja jest możliwa dzięki za sprawą osoby Joana Gampera, założyciela i byłego prezydenta „Dumy Katalonii”.
Camp Nou Barcelona – ważne mecze
- 24 września 1957 r. FC Barcelona – Reprezentacja Warszawy 4:2 – mecz towarzyski;
- 17 czerwca 1974 r. ZSRR – Dania 3:0 – Mistrzostwa Europy (półfinał);
- 20 czerwca 1964 r. Węgry – Dania 3:1 – Mistrzostwa Europy (spotkanie o trzecie miejsce);
- 24 maja 1972 r. Glasgow Rangers – Dinamo Moskwa 3:2 – finał Pucharu Zdobywców Pucharów;
- 5 lutego 1980 r. FC Barcelona – Nottingham Forest 1:1 – drugie spotkanie o Superpuchar Europy;
- 12 maja 1982 r. FC Barcelona – Standard Liege 2:1 – finał Pucharu Zdobywców Pucharów;
- 13 czerwca 1982 r. Argentyna – Belgia 0:1 – Mistrzostwa Świata (faza grupowa);
- 28 czerwca 1982 r. Belgia – Polska 0:3 – Mistrzostwa Świata (druga runda);
- 8 lipca 1982 r. Polska – Włochy 0:2 – Mistrzostwa Świata (półfinał);
- 24 maja 1989 r. AC Milan – Steaua Bukareszt 4:0 – finał Pucharu Europy;
- 8 sierpnia 1992 r. Hiszpania – Polska 3:2 – finał Igrzysk Olimpijskich;
- 26 maja 1999 r. Manchester United – Bayern Monachium 2:1 – finał Ligi Mistrzów;
- 29 listopada 2010 r. FC Barcelona – Real Madryt 5:0 – La Liga;
- 30 maja 2015 r. FC Barcelona – Athletic Bilbao 3:1 – finał Pucharu Króla;
- 8 marca 2017 r. FC Barcelona – Paris Saint Germain 6:1 – 1/8 finału Ligi Mistrzów;
Nowy stadion FC Barcelony
Latem 2022 r. nastąpi modernizacja stadionu Barcelony, która ma potrwa minimum do 2025 r. Na czas renowacji zespół przeprowadzi się na boisku rezerw im. Johana Cruyffa.
Poprzednie obiekty „Blaugrany”
Pierwsze mecze Barcelona rozegrała na osiedlu Bonanova. Teren był współdzielony z ekipą El Catala i znajdował się nieopodal stacji kolejowej. Piłkarzom ciężko było jednak pokazać swoje umiejętności, ponieważ tamtejsza murawa była bardzo nierówna. Obecnie w tamtym miejscu znajduje się park Turó, dzielnica Sarrià-Sant Gervasi. Przez następny rok „Azulgrana” podejmowała swoich rywali niedaleko Hotel Casanovas. Dojazd tam jednak w przeciwieństwie do poprzednika nie był najlepszy, gdyż boisko było znacznie oddalone od drogi dojazdowej. Aktualnie znajdziemy tam Szpital Świętego Pawła.
O krok od bankructwa
Na stadionie Barcelony przy ul. Muntaner Katalończycy zadomowili się nieco dłużej, bo grali tam przez cztery lata (1905-1909). Pierwszym rywalem było El Catala, którzy zostali pokonani przez Barcę 3:2. Były to trudne lata dla drużyny, której groziło bankructwo. Zespół dzięki Gamperowi na szczęście się uchował. Niedługo później stadion Barcelony stał się własnością lokalnych rywali – Espanyolu.
Przeprowadzka na „Spluwaczkę”
W 1909 r. przyszły mistrz kraju wprowadził się na Indústria. 14 marca tego roku ponownie stanęli w szranki z El Catala, a stawką tego pojedynku było mistrzostwo regionu. Mecz zakończył się remisem 2:2. Obiekt doczekał się przydomku „l’Escopidora” co znaczy „Spluwaczka” co miało związek z bardzo małymi gabarytami budynku. Mimo niezbyt imponujących rozmiarów, boisko było bardzo nowoczesne jak na ówczesne standardy i dysponował nawet sztucznym oświetleniem. Wokół murawy mogło usiąść 6 tys. widzów, z czego 1,5 tys. z nich znajdowało się pod zadaszeniem.
Les Corts
W 1922 r. na 35 lat, Les Corts stało się domem dla FC Barcelony. Projektantem kompleksu zostali Santiago Mestresa i Josepa Alemany, a koszt inwestycji wynosił bagatela 991 tys. peset. Ochrzczona mianem „Katedra Futbolu” mogła pomieścić 30 tys. widzów, jednak po kilku latach stadion przebudowano i 1945 r. mogła pomieścić dwukrotnie więcej kibiców. Z czasem zamontowano dodatkowych 15 tys. miejsc, jednak okazało się, że nawet taka ilość jest nie wystarczająca dla klubu.
Ciekawostki
- Przydomek kibiców FC Barcelony „Cules” pochodzi z czasów gry na ul. Indústria i oznacza „dupki”. Wbrew pozorom nie jest to obraźliwe określenie, bowiem fani znajdujący się na najwyższych rzędach trybun tego stadionu siedzieli w taki sposób, że ludzie przechodzący obok obiektu widzieli… pośladki.
- Od kilkunastu lat na Camp Nou nie gra reprezentacja Hiszpanii ze względów politycznych.
- Maksymalna wysokość stadionu FC Barcelony wynosi 48 metrów.
- Zwycięstwo nad Sevillą FC 5:1 w sezonie 2014/2015 było zwycięstwem numer 1000 odniesione przez Katalończyków na własnym obiekcie.
Obecna sytuacja klubu
FC Barcelona to wielki klub co nie ulega wątpliwości, jednak poprzednie lata nie była łaskawa dla tego klubu. Obecnie pod wodzą dawnej legendy i wychowanka zespołu Xaviego, odmłodzony zespół próbuje odzyskać dawny blask. Młodych piłkarzy z dużym potencjałem nie brakuje więc możemy być pewni, że Barca wróci na należne jej miejsce, a kibice tej drużyny będą znowu cieszyć się sukcesami katalońskiej ekipy, jednak tym razem na nowym Camp Nou, z którym my Polacy mamy tyle wspomnień.
Zobacz także:
- Camp Nou: stadion piłkarski klubu FC Barcelona. Świątynia futbolu
- Stadion PSG – Parc des Princes, dom mistrza Francji
- Stadion Bayernu Monachium – stadion Allianz Arena, czyli miejsce egzekucji rywali Roberta Lewandowskiego
- Stadion Arki Gdynia – od Ejsmonda do Olimpijskiej
- Stadion GKS Katowice – „Gieksa” czeka na nowe boisko