Stadion Stali Rzeszów zlokalizowany na ul. Hetmańskiej 69 to wielofunkcyjny obiekt, na którym gości głównie piłka nożna i żużel. Oto historia obiektu oraz klubów grających aktualnie w rozgrywkach Fortuna 1. ligi oraz eWinner 2. ligi.

ZKS Stal Rzeszów oraz żużlowe RzTŻ swoje mecze rozgrywają na stadionie przy ul. Hetmańskiej. Zarówno piłkarze, jak i żużlowcy nie należą do krajowych potentatów i obecnie znajdują się w trzeciej klasie rozgrywkowej. Czas pokaże, kiedy rzeszowski klub będzie rywalizował w ekstraklasie, choć warto podkreślić, że aktualny sezon napawa optymizmem. Zanim krajowa elita zawita do stolicy Podkarpacia zapraszamy na wyprawę stadionie Stali Rzeszów, gdzie przybliżymy również dokonania zespołów.

Historia Stadionu Miejskiego w Rzeszowie

Początki Stadionu Miejskiego STAL w Rzeszowie datuje się na 1955 r. Trybuny powstały na wałach, natomiast boisko do gry w piłkę nożną otaczał tor żużlowy. W 2006 r. obiekt stał się własnością miasta. Wcześniej budynek należał do klubów sportowych ze stolicy Podkarpacia: piłkarskiej Stali i Apklan Resovia oraz żużlowego Speedway Stali. Taka decyzja wynikała z potrzeb inwestycyjnych, które były zbyt wysokie jak na możliwości finansowe tych zespołów.

Stadion Stali Rzeszów – modernizacja stadionu miejskiego

Przez dziesięć lat trwały prace na Stadionie Stali Rzeszów. Przebudowa obiektu została podzielona na kilka części, aczkolwiek piłkarze Stali oraz Resovii, a także żużlowcy 7r Stolaro Stali (Texom Stal) musieli wielokrotnie korzystać z gościnności innych klubów. Renowacjom od lat towarzyszyły liczne opóźnienia. W zeszłym roku chociażby były problemy związane z budową monitoringu. Prace ostatecznie zakończyły się w maju 2021 r. na co nalegał sam prezydent Rzeszowa.

Co się zmieniło na boisku przy Hetmańskiej

Wieloletnie modernizacje przyczyniły się m.in. do: przebudowy boiska głównego, instalacji systemu podgrzewanej murawy i systemu drenażu, budowę masztów oświetleniowych, montaż opraw oświetleniowych, wykonanie oświetlenia parku maszyn pawilonu żużlowego, ułożenie nowej nawierzchni z trawy naturalnej na boisku treningowym czy przebudowę toru żużlowego.

Stal Rzeszów w Ekstraklasie

Popularne „Żurawie” spędziły w sumie jedenaście sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej. W latach 1962 – 1972 oraz sezonie 1975/1976 Stal rozegrała w sumie 290 ligowych meczów, w których odniosła 79 zwycięstw, 97-krotnie dzieliła się punktami z rywalami oraz poniosła 114 porażek. Bilans bramkowy wynosi: 297-377.

Puchar Polski

Największym sukcesem ZKS Stal Rzeszów jest zdobycie Pucharu Polski w sezonie 1974/1975. „Biało-Niebiescy” w wymienionej kampanii pokonali kolejno: Kolejarz Prokocim, Szombierki Bytom, ROW Rybnik, Stal Mielec i Pogoń Szczecin. W decydującym starciu rzeszowianie zmierzyli się z drugim zespołem ROW-u Rybnik. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne, gdyż po 120 minutach gry utrzymywał się bezbramkowy remis. „Jedenastki” lepiej wykonywali piłkarze z Hetmańskiej pokonując rybniczan 3:2. To jedyne trofeum w historii „Żurawi”.

Resovia – lokalny rywal

Lokalnym rywalem Stali jest Resovia, aktualnie grająca poziom wyżej, gdyż w Fortunie 1. lidze. Pierwszy derbowy pojedynek odbył się w 1945 r. W nim lepsi byli „Biało-Czerwoni”, którzy pokonali ówczesny OM TUR PZL Rzeszów. W sumie obie ekipy mierzyły się ze sobą 130 razy* (uwzględniając również spotkania towarzyskie i sparingowe). Bilans lepszy jest dla Resovii, która odniosła 59 zwycięstw. Stal była lepsza w 45 meczach, natomiast 26-krotnie odnotowano remis.

*Stan na lipiec 2020

Stal Rzeszów – żużel

Sekcja żużlowa została założona w 1951 r. W przeciwieństwie do piłkarzy, żużlowcy Stali sięgali w przeszłości po mistrzostwo Polski (sezony 1960 i 1961). Ponadto trzykrotnie w sezonach 1994, 1995 i 2006 drużyna zdobywała również młodzieżowe mistrzostwo kraju. W ostatnich latach drużyna ta miała dużo problemów w związku z czym w 2019 założono zespół pod nowym szyldem 7R Stolaro Stal Rzeszów, który w najbliższej kampanii będzie startować w II. lidze (trzeci poziom rozgrywek).

Ciekawostki

  • Stal Rzeszów raz reprezentował Polskę w europejskich pucharach. „Biało-Niebiescy” w sezonie 1975/1976 grali w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie w pierwszej rundzie uporali się z norweskim Skeid Fotball, jednak kolejna przeszkoda w postaci walijskiego Wrexham okazała się za silna, gdyż polski zespół przegrał w dwumeczu 1:3.
  • Czterech zawodników Stali Rzeszów (w momencie gry dla tej drużyny) dostąpiło zaszczytu założenia reprezentacyjnej koszulki. Byli to Jan Domarski (2 występy, 0 goli), Marian Kozerski (8 występów, 2 gole), Marian Ostafiński (3 występy, 0 goli) oraz Stanisław Majcher (3 występy, 6 puszczonych goli).
  • Żużlowcy Stali jeździli w najwyższej klasie rozgrywkowej w 34 sezonach. Ostatni raz w 2015 r.
  • W przeszłości rzeszowskie derby były rozgrywane częściej, bowiem w ich skład zaliczano takie ekipy jak: Spójnia Rzeszów, Walter (Gwardia) Rzeszów czy Zelmer Rzeszów.
  • Rekordową frekwencję przy Hetmańskiej odnotowano 19 sierpnia 1970 r. i 2 marca 1975 r. W pierwszym przypadku rywalem „Żurawi” była Stal Mielec natomiast drugi pojedynek to starcie w ramach półfinału Pucharu Polski, który ostatecznie trafił wówczas do Rzeszowa. Na obu meczach zasiadło w sumie 30 tys. widzów.

Obecna sytuacja

Najbardziej utytułowanym klubem z Rzeszowa jest siatkarskie Asseco Resovia, które w przeszłości siedmiokrotnie zostawało mistrzem Polski oraz dotarło do finału Ligi Mistrzów. Zespołom klubowym i żużlowym takie sukcesy pozostają w sferze marzeń, aczkolwiek wyniki osiągane w rundzie jesiennej przez Stal w II. lidze oraz przyzwoita gra Resovii w I. lidze dają wiarę kibicom z Podkarpacia na lepszą przyszłość. W odwodzie pozostają jeszcze żużlowcy, którzy pod nową nazwą będą celować w awans o klasę wyżej do eWinner 1. ligi (drugi poziom rozgrywek). Stadion Stali Rzeszów gotowy więc czas na sportowe sukcesy.

Fot. główne Polklinik via Wikipedia, CC 3.0

Zobacz także:

Karol Kwiatkowski

Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.

Leave A Reply