Autor: Karol Kwiatkowski
Piłka nożna fascynuje go od najmłodszych lat. Kibicuje Juventusowi, ale lubi też oglądać piłkę hiszpańską. Trenuje młodzież w amatorskim klubie piłkarskim, na co dzień pracuje jako programista.
Stadion Legii jest zlokalizowany przy Łazienkowskiej 3, pomiędzy ulicami Janusza Kusocińskiego i Myśliwiecką Jak wygląda arena obecnego mistrza Polski? Poznaj historię jednego z najpopularniejszych obiektów piłkarskich w naszym kraju, który stanowi też ciekawą atrakcję dla osób odwiedzających Warszawę. Stadion Wojska Polskiego to miejsce szczególne dla Legii Warszawa. Kibice wraz z piłkarzami wielokrotnie świętowali zwycięstwa w krajowych rozgrywkach, a w przeszłości rozlegał się tam również hymn Ligi Mistrzów. Obecny sezon w wykonaniu „Legionistów” jest katastrofalny, ale nie może to przekreślić wspaniałej przeszłości klubu. Jak pokazuje historia, zespół z Łazienkowskiej zawsze wracał na należne mu miejsce. Zapraszamy do lektury, która pozwoli lepiej…
Profesjonalni zawodnicy piłki nożnej doskonale wiedzą, że wiele zależy od tego, w jakim stanie jest muraw, na jakiej grają. Tak naprawdę jej stan może nawet skutecznie przesądzić o wyniku całego spotkania. Ta niepozorna roślina odgrywa więc pokaźną rolę w przypadku meczy piłki nożnej. Wobec tego, jaka powinna być trawa na boisko? Zła murawa a warunki gry w piłkę nożną Trawa na murawie z pewnością nie ma łatwego życia. Jest ona bowiem praktycznie przez cały czas wystawiana na niezwykle ciężką próbę, a co za tym idzie jej częstotliwość wymiany jest ogromna. Niemniej jednak to ona właśnie warunkuje to, jak efektywnie zawodnicy…
Aktualizacja artykułu: 05/04/2023 Mnogość ras Podstawowym powodem dla którego warto odwiedzić wystawę psów, jest mnogość dostępnych na niej ras. Z racji tego że wystawy odbywają się na stadionach bardzo często jest to co najmniej kilkanaście, a często kilkadziesiąt ras. Co więcej, bardzo często są to niespotykane lub po prosty niezwykle rzadkie w Polsce rasy. W ten sposób można również porozmawiać z właścicielami tychże psów oraz poznać nieco bliżej poszczególne rasy psów. Jest to niezwykle przydatna wiedza, jeżeli szukamy psa odpowiedniego dla siebie, tak naprawdę najlepsze informacje zawsze pochodzą od właściciela danej rasy, gdyż to on na co dzień przebywa z…
Dieta ketogeniczna to dieta, która istnieje od wieków, ale staje się coraz bardziej popularna wśród piłkarzy. Ten rodzaj diety nabrał rozpędu w ostatnich latach, ponieważ pomaga zrównoważyć wagę piłkarza, wydajność i ogólny stan zdrowia. Czym jest dieta ketogeniczna? Dieta ketogeniczna to dieta niskowęglowodanowa, wysokotłuszczowa, która od wieków była stosowana w leczeniu padaczki u dzieci. W dzisiejszych czasach dieta ketogeniczna pozwala na utrzymanie i utratę wagi, oraz poprawę ogólnego stanu organizmu. Na tej diecie węglowodany są ograniczone do minimum, natomiast tłuszcz i białko są spożywane w dużych ilościach. Ze względu na brak węglowodanów w diecie, Twoje ciało nie może uzyskać glukozy…
L4, czyli zwolnienie lekarskie, wystawiane jest pracownikowi ubezpieczonemu, który wykazuje czasową niezdolność do pracy. Przebywający na zwolnieniu chory ma obowiązek przestrzegać określonych zasad. Czy może grać w piłkę nożną lub iść na spacer? Przeczytaj! Zdarza się, że stan zdrowia uniemożliwia normalne funkcjonowanie oraz wypełnianie obowiązków w pracy. W takich sytuacjach lekarz wystawia L4. W zależności od przypadku zwolnienie może być chodzące lub leżące. Oznacza to, że chory nie zawsze może wychodzić z domu. Celem każdego zwolnienia, niezależnie od jego rodzaju, jest jak najszybszy powrót do zdrowia przez chorego. Co wolno na L4, jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać? Podpowiadamy! Jak zdobyć…
Nie da się ukryć, że niektóre okazje w naszym życiu musimy świętować w sposób absolutnie wyjątkowy. Co za tym idzie wynajęcie stadionu narodowego w niektórych wypadkach jest wyższą koniecznością. Jednak ile kosztuje wynajęcie stadionu narodowego i kiedy się na to zdecydować? Wynajęcie stadionu narodowego- czy zawsze jest konieczne? Wynajęcie stadionu narodowego w Warszawie z całą pewnością nie jest rzeczą, na którą decydujemy się codziennie. Przede wszystkim kojarzymy to z zabiegiem niezwykle drogim, który dodatkowo nie zawsze jest konieczny. Nic więc dziwnego, że raczej traktujemy wynajęcie stadionu narodowego jako „coś” na specjalne i absolutnie wyjątkowe okazje. Nie ukrywajmy, że tak właśnie…
Wydaje się, że jeśli chodzi o XXI wiek, to nie było lepszego oraz bardziej przełomowego systemu taktycznego, niż tiki-taka. Skąd się wziął, na czym polegał i jakie drużyny z niego korzystały – tego dowiesz się z naszego artykułu. Popularyzatorem nazwy tiki-taka w odniesieniu do stylu taktycznego jest hiszpański komentator i dziennikarz sportowy, Andrés Montes. To on jako pierwszy użył tego określenia w czasie komentowania meczu Hiszpania–Tunezja, który rozgrywany był na mistrzostwach świata w 2006 roku. Określenie to szybko zyskało na popularności, podobnie jak sam styl gry prezentowany wówczas przez Hiszpanów. Jego korzenie sięgają jednak do wieku XX. Tiki-taka w futbolu…
W pewnym momencie FIFA uznała, iż dogrywka nie jest najlepszym rozwiązaniem do rozstrzygania spotkań i postanowiła wprowadzić nowy system. Złoty gol, bo o nim mowa, miał być rewolucją, ale ostatecznie nie przetrwał zbyt długo. W latach 90. XX wieku FIFA uznała, iż dogrywki w klasycznej formie, czyli dwa razy po 15 minut, są nudne dla widzów. Sugerowano, że zespoły stawiają na defensywę, próbując dotrwać bez straty gola do rzutów karnych, co wpływa negatywnie na odbiór spotkań. Uznano również, że piłkarze są zbyt zmęczeni, żeby grać na najwyższym poziomie. Wymyślono, że wyjściem z tego sytuacji będzie złoty gol. Czy faktycznie było…
Gdy złoty gol okazał się rozwiązaniem, które nie spotkało się ze zbyt ciepłym przyjęciem, FIFA zdecydowała się na nowe. Srebrny gol miał być sprawiedliwszym wyjściem w czasie rozgrywania dogrywek, ale przetrwał jeszcze krócej. Dlaczego? Złoty gol, który zadebiutował na większej imprezie w 1993 roku, okazał się rozwiązaniem, które nie wszystkich przekonywało. Miało stanowić urozmaicenie dogrywek, ale ostatecznie okazało się przepisem, który zdaniem większości ekspertów i kibiców był zwyczajnie niesprawiedliwy. FIFA oraz UEFA nie chciały jednak powrotu do klasycznej formy trwającej 30 minut dogrywki, dlatego zaproponowano inne rozwiązanie. Srebrny gol, bo o nim mowa, obowiązywał jeszcze krócej, niż poprzedni przepis. Srebrny…
Spalony w piłce nożnej to przepis, który z kilku powodów uznawany jest za skomplikowany. To prawda, a żeby odpowiednio go zrozumieć, należy najpierw dowiedzieć się, jakimi zasadami i założeniami jest obwarowany. Zasady dotyczące pozycji spalonej są dokładnie opisane w Artykule 11. Przepisów Gry w Piłkę Nożną. Wielu wdrażających się dopiero w przepisy miłośników futbolu miewa problemy ze zrozumieniem tych zasad, ponieważ faktycznie są dość złożone. Jednak tylko podczas pierwszego kontaktu, gdyż po kilku obejrzanych meczach nikt nie powinien mieć problemu, żeby poprawnie stwierdzić, dlaczego sędzia użył gwizdka. Spalony w piłce nożnej ma jednak sporo niuansów, w które warto się zagłębić.…
Seria rzutów karnych – zasady rozegrania. Dlaczego karne to nie loteria? Niekiedy, aby rozstrzygnąć mecz pucharowy, niezbędna jest seria rzutów karnych. Chcesz wiedzieć wszystko na temat tego ważnego, a zdaniem niektórych kontrowersyjnego elementu piłki nożnej? Zapoznaj się z naszym artykułem. Dla wielu kibiców seria rzutów karnych to najlepsze możliwe ukoronowanie dobrego meczu. Piłkarze nie są aż tak pozytywnie nastawieni, ponieważ taki konkurs – szczególnie w ważnym spotkaniu – to gra nerwów i ogromna presja. Warto dowiedzieć się nieco więcej o historii konkursów rzutów karnych, które wcale nie tak dawno nie było elementem piłkarskiego świata. Warto również sprawdzić, jak dokładnie opisują…
Dobrze rozegrany rzut wolny może być szansą do zdobycia gola. Nic zatem dziwnego, że jest równie ważny dla piłkarzy, jak i trenerów. Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat tego stałego fragmentu gry w piłce nożnej, znajdziesz w naszym tekście. W czasie jednego meczu piłkarskiego sędzia odgwizduje nawet kilkadziesiąt stałych fragmentów gry zdefiniowanych jako rzuty wolne. Nie powinno więc dziwić, że są one uznawane za niezwykle ważny element gry piłkarskiej. Głównie dlatego, że dobrze wykonany może stanowić szansę na zdobycie bramki. Trenerzy wiele czasu poświęcają na przygotowywanie rozwiązań ich rozegrania i wykonania. Warto też wiedzieć, że rzut wolny może być albo…
Dobrze wykonany rzut rożny może przynieść gola. Chociażby dlatego jest to element gry, któremu poświęca się dużo uwagi. Podstawą jest oczywiście prawidłowe jego wykonanie. O obowiązujących przepisach dowiesz się z naszego artykułu. W każdym meczu sędzia zarządza rozegranie od kilku do kilkunastu rzutów rożnych dla jednej drużyny. W tym zagraniu tkwi ogromny potencjał ofensywny, z czego zdają sobie oczywiście sprawę trenerzy. Przygotowują urozmaicone schematy rozegrania, które mają przynieść bramkę. Często to się udaje, choć oczywiście drużyna przeciwna również trenuje sposoby obrony przed wrzutkami z narożnika. Czym charakteryzuje się rzut rożny – w grze i świetle przepisów? Sprawdź! Kiedy sędzia dyktuje…
Są tacy, którzy twierdzą, że rzut karny to już gol. Nie jest to oczywiście prawdą, a wykonywanie popularnych jedenastek to sztuka, z którą nie każdy potrafi sobie poradzić. Poznaj przepisy, którymi obwarowany jest ten stały fragment gry. Gdy sędzia dyktuje rzut karny, zawodnicy drużyny poszkodowanej natychmiast rozpoczynają świętowanie. Żeby jednak mieli ku niemu powód, piłka musi zostać uderzona precyzyjnie i pewnie. Nie zawsze wykonawca zachowuje zimną krew, a niekiedy bramkarz wykazuje się niesamowitym refleksem. Nie zawsze więc ten stały fragment gry daje gola, choć statystka jest po stronie wykonującego uderzenie. Wiedzą o tym nie tylko relacjonujący spotkanie dziennikarze sportowi, zdający…
Jaki jest najpopularniejszy trik piłkarski? Rabona bez wątpienia jest wysoko na liście ulubionych zagrań miłośników technicznych popisów. Sprawdź, jak ją wykonać, a także sprawić, żeby była przydatna w czasie meczu. Triki piłkarskie mają być przede wszystkim widowiskowe. Dobrze jednak gdy – wykonywane podczas meczu – mają również jakąś wartość praktyczną, czyli pomagają zawodnikowi wykonać drybling czy wpływają na precyzję podania. Tak jest, jeśli chodzi o bardzo popularny trik piłkarski. Rabona, bo o niej mowa, znana jest w świecie futbolu od dekad i wciąż jest chętnie wykorzystywana. Co takiego wyjątkowego stoi za tym widowiskowym zagraniem? Efektowny trik piłkarski – rabona. Jak…
Przewrotka to jedno z najtrudniejszych zagrań w futbolu. Co ciekawe, stosuje się ją zarówno w akcjach ofensywnych – podczas prób zdobycia bramki – jak i obronnych. Są jednak powody, dlaczego piłkarze decydują się na użycie tej techniki tak rzadko. Cristiano Ronaldo, Zlatan Ibrahimović, Robert Lewandowski czy Arkadiusz Milik… Wszyscy oni strzelili piękne bramki z przewrotki. Oczywiście piłkarzy, którzy dokonali podobnego osiągnięcia, jest więcej, ale lista wcale nie jest aż tak długa. Wszystko dlatego, że to zagranie bardzo trudne technicznie, które jednocześnie wymaga dużej sprawności i sporej dozy szczęścia. Przewrotka to zagranie kojarzone z futbolem w wydaniu ofensywnym, ale to technika,…
We współczesnym futbolu pressing uznawany jest za jedno z kluczowych rozwiązań taktycznych. Stosowane jest przez wielu światowej klasy trenerów. Sprawdź, czym się cechuje ten sposób prowadzenia gry i jakie są jego dobre oraz złe strony. Posiadanie piłki jest kluczem do wygrania meczu piłkarskiego. Oczywiście – zdarzają się sytuacje, że drużyna broniąca się wyprowadzi kilka skutecznych kontrataków i spotkanie wygra, ale statystyki są jednak po stronie drużyn kreatywnych. Właśnie dlatego, jeśli chce się przejąć kontrolę nad meczem, zaleca się stosowanie pressingu. Odpowiednio zorganizowany daje wiele korzyści, ale niesie za sobą również pewne niebezpieczeństwa. Pressing i jego rodzaje Założeniem pressingu jest odebranie…
Kilkuletnia batalia sądowa, na którą zdecydował się piłkarz Jean-Marc Bosman, doprowadziła do zmiany przepisów i rewolucji na piłkarskim rynku transferowym. Skąd się wzięło prawo Bosmana i na czym polega? O tym w tekście! Do połowy lat 90. przepisy dotyczące transferów piłkarskich mówiły jasno – zawodnik, nawet jeśli jego kontrakt wygasł, mógł zostać tylko i wyłącznie wykupiony przez inny zespół za wpisaną do kontraktu sumę odstępnego. Oznaczało to mniej więcej tyle, że piłkarze nie mieli możliwości decydowania o swoim zatrudnieniu nawet w momencie, gdy umowa z klubem przestała obowiązywać. W 1990 roku Jean-Marc Bosman, piłkarz belgijskiego Royal Football Club de Liège,…
Piłkarz to mężczyzna (kobieta – piłkarka), który uprawia najpopularniejszy sport na świecie – piłkę nożną. Jakie są cechy tego zawodu? Dlaczego tak wielu chłopców chce uprawiać futbol? Jacy są najlepsi piłkarze na świecie? Sprawdź! Gdy myślimy o piłkarzach, pierwsi do głowy przychodzą nam tacy zawodnicy jak Robert Lewandowski, Cristiano Ronaldo czy Lionel Messi. To ścisła światowa czołówka, ale piłką nożna zajmują się na różnych poziomach zaawansowania miliony ludzi na całym świecie. To najpopularniejsza dyscyplina sportu i nie jest to oczywiście przypadek. Kim właściwie jest współczesny piłkarz? To pytanie z gatunku tych trudniejszych, ponieważ na wizerunek sportowca składa się wiele różnych…
Kim jest król strzelców danych rozgrywek? Na jakiej zasadzie przyznawany jest ten tytuł? Co w momencie, gdy piłkarze mają taką samą liczbę goli? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziesz w naszym artykule! Co sezon zawodnicy walczą o koronę króla strzelców. Zarówno w swoich ligach, jak i w turniejach rangi międzynarodowej. Tytuł ten przyznawany jest również na imprezach, w których uczestniczą reprezentacje narodowe. Jego zdobycie to prestiż, ale również szansa na zareklamowanie swoich umiejętności. O piłkarzach, którzy zostają najlepszymi strzelcami rozgrywek, ale nikt się tego po nich przed sezonem nie spodziewał, pisze i mówi się dużo. Wówczas transfer jest…
Gdy zawodnik strzeli trzy gole w jednym meczu, udaje mu się zdobyć tak zwany hat trick. Łatwiej jednak napisać, niż zrobić, o czym przekonuje się wielu – nawet światowej klasy – napastników. Skąd ta trudność? Sprawdźmy! Ogólnie rzecz ujmując, hat trick to osiągnięcie czegoś w liczbie trzech. Sama nazwa wywodzi się natomiast z krykieta, a w wolnym tłumaczeniu oznacza „sztuczkę z kapelusza”. W sporcie tym możliwe jest wyeliminowanie trzech batsmanów trzema kolejnymi rzutami. To rzadkie i trudne do wykonania osiągnięcie. Jeśli komuś się jednak to udało, otrzymywał on kapelusz lub czapkę jako formę nagrody. Stąd wzięła się nazwa, o której…
Gol samobójczy, potocznie samobój lub swojak, to nieodłączny element piłkarskiego świata. W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na jego temat, a także poznasz dotyczące go aktualne przepisy. Choć żaden zdobywca bramki samobójczej nigdy nie chciał, żeby ta padła, czasem niesprzyjające okoliczności albo pech sprawiają, że futbolówka wpada do własnej bramki. Samobój to w świecie piłkarskim trudny, ale niestety ważny temat. Bo przepisy jego dotyczące zwyczajnie wypada znać. Te są dość proste, ale jest kilka zagadnień, z którymi nawet miłośnicy futbolu mogą mieć problem. Dlatego warto poszerzyć wiedzę w tym zakresie. Gol samobójczy – czym jest popularny samobój? Strzelenie piłki…
W latach 60. oraz 70. XX wieku doszło do rewolucji, która wstrząsnęła światem piłki nożnej. Futbol totalny, bo o nim mowa, okazał się sposobem na okazałe zwycięstwa, ale czy założenia sprzed ponad pół wieku mają wpływ na współczesny futbol? Raz na jakiś czas w piłce nożnej pojawia się wizjoner, który robi wszystko inaczej, niż wszyscy do tej pory, i zaczyna odnosić sukcesy. Kimś takim był Rinus Michels, holenderski trener, który stworzył tak zwany futbol totalny. Jego wizja piłki nożnej dojrzewała przez kilkanaście lat, żeby ostatecznie osiągnąć swoje apogeum w latach 70. XX wieku. Wtedy dowodzone przez niego zespoły osiągały największe…
Jeśli chodzi o faul, piłka nożna – podobnie jak inne sporty kontaktowe – ma szereg zasad, które określają ewentualne kary za podobne zachowania. W poniższym artykule przeczytasz o przepisach piłkarskich, a także faulu jako elemencie taktyki. Faul jest nieodłącznym elementem piłki nożnej. Powiedzieć, że stanowi jej sól, to duże uproszczenie, ale w nowoczesnym futbolu wykorzystywany może być zarówno do wykonywania założeń ofensywnych, jak i defensywnych. Przepisy jasno określają, czym jest faul oraz jak należy karać zawodników, którzy się go dopuścili. Nawet wykonany przypadkowo może przynieść wiele negatywnych konwencji – z rzutem karnym czy czerwoną kartką na czele. Jeśli zatem chodzi…
W latach 60. XX wieku doszło do rewolucji w piłce nożnej. System taktyczny znany jako catenaccio, który rozpropagowany został we Włoszech, na wiele lat zmienił filozofię futbolu. W tekście wszystko, co musisz wiedzieć o słynnej taktyce! „Najlepszą obroną jest atak” – to przysłowie, które aktualne jest w piłce nożnej od dekad. Szczególnie mocno do serca wzięli je sobie Włosi, którzy w latach 60. XX wieku – za sprawą Helenio Herrery – rozpropagowali system taktyczny znany jako catenaccio. W naszym tekście znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje z nim związane, a także dowiesz się, jaki wpływ ma na współczesne postrzeganie futbolu. Bo historia…
Choć oglądając mecz, nie zwraca się na to większej uwagi, wymiary boiska do piłki nożnej są usystematyzowane w przepisach. Wszystkie klubu mają obowiązek przygotować płytę o rozmiarach, które wyznaczone zostały przez IFAB. Wszystkie kwestie techniczne związane z boiskiem, sprzętem i wyposażeniem muszą być usankcjonowane w przepisach. Podobnie jest, jeśli chodzi o wymiary boiska do piłki nożnej. Co jednak ciekawe, te precyzyjnie określone zostały dopiero w 2008 roku przez IFAB, czyli Międzynarodową Radę Piłkarską. I to po tym, jak wiele zespołów wskazywało na nieczyste zagrania ze strony swoich przeciwników. Bo jak się okazuje, nawet rozmiar boiska może mieć znaczenie. Jeżeli marzysz…
Nie raz i nie dwa w czasie meczu piłkarskiego zdarza się, że sędzia stosuje tak zwany przywilej korzyści. Czym jest ta zasada i jak sankcjonują ją przepisy? W jakim celu zasada została wprowadzona do współczesnego futbolu? Przeczytaj! Próbując zrozumieć, na jakich zasadach i zgodnie z jakimi przepisami przebiega mecz piłkarski, warto zapoznać się również z tymi mniej znanymi aspektami. Przywilej korzyści to zasada, którą stosują sędziowie piłkarscy, a która ma na celu zdynamizowanie rozgrywki. Dowiedz się, kiedy konkretnie się jej używa i na czym polega. Przywilej korzyści – na czym polega? Przywilej korzyści to zasada stosowana w czasie meczu piłkarskiego.…
Właściciel każdego klubu, podobnie jak sami piłkarze oraz kibice, mają zwykle jedno marzenie… Jakie? Aby w klubowej gablocie pojawiły się wszystkie najważniejsze trofea za dany sezon, czyli tak zwana potrójna korona. Kto ją zdobył? Sprawdź! Zdobycie trzech trofeów w jednym sezonie to ogromne osiągnięcie, które udało się niewielu. Potrójna korona, bo tak się je nazywa, wciąż pozostaje marzeniem nawet największych klubów, które – choć niekiedy były blisko – ostatecznie tego zaszczytu nie dostąpiły. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z tym popularnym w piłce nożnej terminem. Potrójna korona w piłce nożnej – znaczenie terminu Czym dokładnie jest potrójna…
Pole karne jest specjalnie wyznaczonym obszarem na boisku piłkarskim. Po jednym takim polu znajduje się na obu połowach. Czemu ten prostokątny fragment został specjalnie wyróżniony? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Pole karne to newralgiczne miejsce na boisku do piłki nożnej. Co ciekawe, na wyznaczonych liniami obszarach obowiązują nieco inne przepisy niż na pozostałych strefach pola gry. Związane jest to z aktywnością bramkarza, a także przewinieniami, które karane są rzutami karnymi lub wolnymi pośrednimi. Zachowanie obrońców w obrębie pola karnego jest szczególnie monitorowane przez sędziego, który wypatruje zagrań ręką lub fauli w czasie meczu. Pole karne – wymiary i…
Kilkanaście lat temu przez branżowe media przeszła burza dotycząca tego, że każdy klub powinien zainwestować w swój stadion. Podgrzewana murawa stała się nie tylko pożądanym, ale na niektórych poziomach niezbędnym rozwiązaniem. Dlaczego? Choć jest droga zarówno podczas instalacji, jak i w utrzymaniu, podgrzewana murawa działa na większości dużych stadionów w Polsce. Nie jest to przypadek – regulują to przepisy licencyjne, które muszą spełnić wszystkie kluby chcące występować w najwyższej klasie rozgrywkowej. Powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście klimat, w którym znajduje się Polska. Kraje, w których występują ujemne temperatury oraz opady śniegu, dbają o to, żeby warunki atmosferyczne nie paraliżowały…
Drybling, który potocznie bywa nazywany kiwaniem, to nieodłączny, ale nie zawsze pożądany element piłkarskiego rzemiosła. Choć specjalistów od dryblingu było w historii wielu, trenerzy nie zawsze byli zadowoleni z ich popisów. Nie bez powodu! Na sukces, czyli zwycięstwo w meczu, składa się wiele czynników. Obecnie największy nacisk kładzie się na grę zespołową, wykonywanie skomplikowanych poleceń taktycznych, wymianę pozycji czy w końcu skuteczny pressing. Indywidualne popisy, choć kibice je uwielbiają, nie zawsze są pierwszym czy nawet drugim wyborem trenerów. Przykładem niech będzie drybling, który w określonych okolicznościach może być kluczowy, ale statystyki nie kłamią – rzadko kiedy jest to czynnik decydujący…
Dogrywka zarządzana bywa w meczach tylko w określonych, zapisanych w przepisach okolicznościach. Stosowana jest w wielu dyscyplinach sportowych – w tekście skupimy się oczywiście na piłce nożnej. Warto powiedzieć na wstępie, że nie każde spotkanie piłkarskie musi być rozstrzygnięte na korzyść jednej ze stron. Remis jest dopuszczalnym rozwiązaniem, ale przede wszystkim w rozgrywkach ligowych lub grupowych. W pucharowych natomiast – niezależnie od tego, czy w jednym spotkaniu, czy w dwumeczu – w wypadku remisu zarządzona zostaje dogrywka. Sprawdź, co musisz na jej temat wiedzieć! Dogrywka – co to jest? Jeśli mecz jest z gatunku tych, w którym jedna z drużyn musi…
Gdyby nie było bramek, nie byłoby futbolu. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, jeśli chodzi o wymiary bramki do piłki nożnej. Nie tylko tej na pełnowymiarowym boisku, tym typu orlik, jak również w hali czy na terenach treningowych. Lubisz tematykę futbolu i chciałbyś obejrzeć film w tym klimacie? Sprawdź: https://filmi.pl/filmy-o-pilce-noznej W przypadku bramek piłkarskich wszystkie wymiary muszą być ujednolicone. Chodzi nie tylko o te, których używa się w meczach na profesjonalnym poziomie, ale wszystkich – począwszy od tych na boiskach treningowych dla dzieci, a skończywszy na halach. Warto wiedzieć, jakie są wymiary bramki do piłki nożnej w zależności od miejsca jej…
Choć wznowienie gry z autu w piłce nożnej wydaje się prostym zagraniem, ma ono dużą wartość taktyczną. Trzeba również wiedzieć, jakie dokładnie przepisy obowiązują w związku z tym często powtarzanym w czasie meczu zagraniem. Aut jest zagraniem, które występuje w większości gier zespołowych. Nas oczywiście najbardziej interesuje futbol, w którym piłka opuszcza pole gry dość często, a zawodnicy muszą ją wrzucać do gry rękoma lub wkopywać nogą. Choć pozornie wydaje się, że to żadna większa filozofia, w rzeczywistości trenerzy przykładają dużą wagę do wznowienia z autu – z naciskiem na aut bramkowy, który daje większe możliwości w rozegraniu. Sprawdź, co…
Są tacy, którzy twierdzą, że asysta jest nie mniej ważna, niż gol. W tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady, a najlepsi asystenci w każdym zespole są szczególnie doceniani. Przeczytaj więcej o sztuce kluczowego podania. Bez asyst nie byłoby bramek, co sprawia, że poszukiwanie skutecznego środkowego pomocnika jest tak ważne i dlatego wielu trenerów poświęca temu bardzo dużo uwagi. Nie należy odbierać napastnikom umiejętności, bo w wielu sytuacjach wykazują się kunsztem i sprytem. Są jednak takie sytuacje, że piłka zostaje posłana z taką dokładnością, że jedyne, co trzeba zrobić, to dołożyć nogę i zdobyć gola. Wtedy docenić należy bardziej asystenta niż…
Ustawienie piłkarzy na boisku, a także przekazane im wytyczne to jedne z najważniejszych aspektów współczesnego futbolu. Dlaczego formacja piłkarska to tak ważne zagadnienie? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Ustawienie może być zrównoważone, a także bardziej defensywne lub ofensywne. W czasie meczu czasem się – oczywiście pod wpływem trenera – zmienia, gdy trzeba dostosować się do potrzeb chwili. Taktyka ma we współczesnym futbolu ogromne znaczenie. Są nawet tacy, którzy mówią, że większe niż umiejętności samych piłkarzy. Formacja piłkarska to zagadnienie, które fascynuje wielu miłośników piłki nożnej. Warto poświęcić mu nieco więcej miejsca! Historia taktyki piłkarskiej…
Życie miłosne polskich od zawsze było jednym z najciekawszych tematów do dyskusji. Co więcej sami oni do tego doprowadzili, chwaląc się dosłownie każdą, nawet najmniejszą chwilą prywatności w mediach społecznościowych. Jednak już na chwile po tym, ich żony i dziewczyny były nazywane WAGs. Co warto więc o polskich WAGs wiedzieć? Co oznacza określenie „WAGs”? Życie miłosne piłkarzy jest czymś, co wydaje się fascynować wielu, a ci, którzy stają się romantycznie związani z piłkarzem, są często analizowani i poddawani wielu ocenom. Wobec tego partnerki naszych, polskich piłkarzy tak naprawdę nie mają łatwo. Nawet jeśli tego nie chcą, to w dalszym ciągu…
Arena Lublin to obiekt sportowy należący do tamtejszego Motoru, który został oddany do użytku w 2014 r. Gospodarz boiska obecnie gra w trzeciej klasie rozgrywkowej i na razie nie zapowiada się aby coś się w tej kwestii zmieniło. Motor Lublin od kilku lat gra na nowym stadionie piłkarskim zlokalizowanym na terenie dawnej Cukrowni Lublin. Arena Lublin prezentuje się okazale i aż szkoda, że „Motorowcy” grają zaledwie w rozgrywkach eWinner II. ligi. Sam klub potrzebuje co najmniej kilku lat na to, aby skutecznie rywalizować na wyższym poziomie. Gotowy na bardziej prestiżową rywalizację jest za to lubelski kompleks, który gościł w przeszłości…
Stadion Stali Rzeszów zlokalizowany na ul. Hetmańskiej 69 to wielofunkcyjny obiekt, na którym gości głównie piłka nożna i żużel. Oto historia obiektu oraz klubów grających aktualnie w rozgrywkach Fortuna 1. ligi oraz eWinner 2. ligi. ZKS Stal Rzeszów oraz żużlowe RzTŻ swoje mecze rozgrywają na stadionie przy ul. Hetmańskiej. Zarówno piłkarze, jak i żużlowcy nie należą do krajowych potentatów i obecnie znajdują się w trzeciej klasie rozgrywkowej. Czas pokaże, kiedy rzeszowski klub będzie rywalizował w ekstraklasie, choć warto podkreślić, że aktualny sezon napawa optymizmem. Zanim krajowa elita zawita do stolicy Podkarpacia zapraszamy na wyprawę stadionie Stali Rzeszów, gdzie przybliżymy również…
Stadion Bayernu Monachium to jeden z najnowocześniejszych obiektów na świecie, na którym odbyło się wiele prestiżowych meczów oraz wydarzeń poza sportowych. Poznaj lepiej to wyjątkowe boisko. FC Bayern München, jeden z najlepszych klubów na świecie i najbardziej utytułowany zespół w Niemczech, jak na hegemona przystało gra na przepięknym boisku, które zostało wybudowane specjalnie na Mistrzostwa Świata 2006, organizowanych przez naszych zachodnich sąsiadów. To właśnie na stadionie Bayernu inaugurowano ten turniej, obfitujący zresztą w wiele emocji i niezapomnianych spotkań. Przed wami podróż po domu Bawarczyków, gdzie pierwszoplanową rolę często odgrywa Robert Lewandowski. Stadion Olimpijski, czyli piłka nożna w poprzednim domu Bayernu…