L4, czyli zwolnienie lekarskie, wystawiane jest pracownikowi ubezpieczonemu, który wykazuje czasową niezdolność do pracy. Przebywający na zwolnieniu chory ma obowiązek przestrzegać określonych zasad. Czy może grać w piłkę nożną lub iść na spacer? Przeczytaj!
Zdarza się, że stan zdrowia uniemożliwia normalne funkcjonowanie oraz wypełnianie obowiązków w pracy. W takich sytuacjach lekarz wystawia L4. W zależności od przypadku zwolnienie może być chodzące lub leżące. Oznacza to, że chory nie zawsze może wychodzić z domu. Celem każdego zwolnienia, niezależnie od jego rodzaju, jest jak najszybszy powrót do zdrowia przez chorego. Co wolno na L4, jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać? Podpowiadamy!
Jak zdobyć zwolnienie lekarskie?
Aby otrzymać zwolnienie lekarskie, trzeba udać się do lekarza. Alternatywą jest L4 przez internet. Otrzymasz je szybko, bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności. Wystarczy, że wypełnisz formularz medyczny i uściślisz swoje dolegliwości lub opiszesz objawy choroby. Kolejnym krokiem jest uregulowanie należności w wygodny dla ciebie sposób. W ciągu kilkunastu minut otrzymasz telefon od specjalisty, który poinformuje cię o szczegółach wystawionego zwolnienia. Nie musisz o nic się martwić, L4 automatycznie zostanie przesłane do pracodawcy.
Zwolnienie online to wygodna opcja dla pacjentów, którym zależy na czasie. Jest to takie samo L4, jakie otrzymałbyś w przychodni. Dlatego też obowiązują cię takie same zasady. Zwolnienie musisz wykorzystać zgodnie z jego przeznaczeniem, a zatem na szybki powrót do zdrowia. Nie możesz w tym czasie pracować zarobkowo, remontować mieszkania czy wyjechać na wakacje. W zależności od rodzaju zwolnienia możesz wyjść do lekarza, do apteki, aby wykupić leki lub zrobić podstawowe zakupy. Być może w tym czasie będziesz też uczęszczać na rehabilitację. Łamanie przepisów może skutkować odebraniem prawa do zasiłku, a nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.
Czy na L4 można grać w piłkę nożną?
Dozwolone i zabronione czynności podczas zwolnienia lekarskiego zawsze stanowiły podstawę dyskusji. Najważniejszą zasadą jest niewykonywanie czynności, które mogłyby opóźnić powrót do zdrowia lub pogorszyć stan pacjenta. Istotna jest przyczyna zwolnienia oraz zalecenie lekarskie. Czy zawsze gra w piłkę będzie zakazana? Nie, jeśli np. chory miał kontuzję stawu barkowego, a lekarz zalecił mu aktywność fizyczną i nie zakazał gry w piłkę, taka aktywność nie będzie wskazaniem do zwolnienia czy innego ukarania pracownika.
Zwolnienie online – ułatwienie dla chorych
Zwolnienie przez internet to spore ułatwienie dla chorych. W sieci znajdziesz również innego rodzaju pomoc. Na co możesz liczyć? Jeśli potrzebna ci e-recepta online od psychiatry czy ginekologa, możesz zawnioskować o nią przez internet. Zaletą rozwiązania jest wygoda i bezpieczeństwo. Nie musisz rejestrować się do przychodni, czekać na swoją kolej, wychodzić z domu. L4 uzyskasz każdego dnia, o dowolnej godzinie.
Pamiętaj jednak, aby upewnić się, jakiego rodzaju zwolnienie uzyskałeś, czy możesz się przemieszczać, czy musisz przebywać w domu. Zapytaj, jakie są przeciwwskazania, czy dawka ruchu ci pomoże, czy raczej zaszkodzi. Zadbaj o to, aby czas zwolnienia przeznaczyć na powrót do formy, troszcz się o siebie, nie przemęczaj się, sporo wypoczywaj. Jeśli stan zdrowia nie ulegnie poprawie albo jeszcze się pogorszy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
E-zwolnienie – gra w piłkę i inne aktywności
Niekiedy aktywność fizyczna jest wskazana nawet podczas zwolnienia lekarskiego. Niektóre schorzenia czy kontuzje wymagają ćwiczeń, spacerów i ruchu na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, aby z ewentualnej możliwości korzystać rozsądnie, nie narażając się na przykre konsekwencje. Czasem lepiej poczekać z grą w piłkę do całkowitego wyzdrowienia, niż spotykać się w sądzie z pracodawcą.
Zwolnienie lekarskie jest czasem na rekonwalescencję, dlatego dobrze zastanów się, co może ci pomóc, a co zaszkodzić. Staraj się zadbać o siebie najlepiej jak to tylko możliwe.
Zobacz także:
- Dlaczego warto odwiedzić wystawę psów na stadionie?
- Pole karne na boisku piłkarskim – wszystkie niezbędne informacje
- Złoty gol – na czym polegała ta nieużywana już zasada w piłce nożnej?
- Srebrny gol w piłce nożnej – zasada, o której mało kto już pamięta. Przepisy i historia
- Wznowienie gry z autu w piłce nożnej – przepisy, regulamin, rozwiązania taktyczne